2013-14 Raider Wrestling Results

A-Diamond L-med-png

Laurens Raider Wrestling Results

2013-2014

 

Two Raider wrestlers participated in the AAAA State Tournament at the Anderson Civic Center February 28 – March 1, 2014… Ryan Hughes (finished 3rd at 182) only loss was a 3-1 OT decision to the eventual State Champion from Stratford. Austin Crocker (did not place at 195) lost 3-0 to the eventual state champion from Cane Bay and 5-2 to the eventual 3rd place wrestler from Fort Mill. Overall the team finished 22nd… Congratulations to these wrestlers on an outstanding season.

Ryan Hughes (3-1) – 3rd
182: Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Joseph Hutchinson (Fort Dorchester) 5-3.
182: TJ DeVeceux (Stratford) won in overtime over Ryan Hughes (LDHS) 3-1.
182: Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Tyler Moore (Ashley Ridge) 13-5.
182: Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Quinshon Evans (Lancaster) 9-8.

Austin Crocker (1-2)
195: Matthew Rudy (Cane Bay) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 3-0.
195: Austin Crocker (LDHS) won by decision over Quandre Chisolm (Fort Dorchester) 8-3.
195: BJ Hurst (Fort Mill H.S.) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 5-2.

 

_____________________________________________________________

LDHS hosted the Upperstate AAAA qualifier for the 3rd year in a row on February 21–22, 2014 and several Raiders participated in the action… Ryan Hughes (2nd at 182) and Austin Crocker (4th at 195) both qualified to wrestle in the AAAA State Tournament at the Anderson Civic Center February 28 – March 1, 2014… Below are results for each Raider participant.
Austin Wayman (0-2)

113: Nathan Roberts (Hillcrest) won by pin over Austin Wayman (LDHS)
113: Jordan Smith (Byrnes) won by pin over Austin Wayman (LDHS).

Luke Sanchez (0-2)

120: Austin Chandler (Gaffney)) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)
120: Luke Rutherford (Dorman) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)

Jared Cooley (0-2)
126: Sean Horgan (Hillcrest) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0:00.
126: Naiquan Miles (J L Mann) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0:00.

Matthew Donnelly (1-2)
132: Nick Gray (Fort Mill H.S.) won by pin over Matthew Donnelly (LDHS)
132: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Sergio Armendariz (Northwestern) 10-3.
132: Jharee Kerns (Clover) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 4-3.

Ridge DeVuono (0-2)
138: Jason Rumfelt (York) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)
138: Nigel Bostick (Fort Mill.) won by injury default over Ridge DeVuono (LDHS)

Juan Barcenas (1-2)
145: Juan Barcenas (LDHS) won by decision over Christen Moore (Rock Hill) 10-7.
145: John Michael Sweeney (Hillcrest) won by pin over Juan Barcenas (LDHS)
145: Houston Vandiver (Nation Ford) won by pin over Juan Barcenas (LDHS)

Jesus Barcenas (0-2)
160: Thomas Mabry (Gaffney) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)
160: Kaleb Strange (Woodmont) won by decision over Jesus Barcenas (LDHS) 9-7.

Caine Trevino (3-2)
170: Caine Trevino (LDHS) won by major decision over Samuel Ferguson (York) 12-1.
170: Isaiah Sayegh (Hillcrest) won by decision over Caine Trevino (LDHS) 3-2.
170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Zach Bailey (Boiling Springs)
170: Caine Trevino (LDHS) won in overtime over Brett Sullivan (Northwestern) 3-2.
170: Dionel Plasencia (Wade Hampton) won by decision over Caine Trevino (LDHS) 7-5.

Ryan Hughes (2-1) – 2nd
182: Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Michael Wilkerson (York) 13-3.
182: Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Stephen Chesney (Rock Hill) 13-1.
182: Quinshon Evans (Lancaster) won in overtime over Ryan Hughes (LDHS) 3-1.

Austin Crocker (3-2) – 4th
195: Austin Crocker (LDHS) won by pin over Jeremiah Sadler (South Pointe)
195: Austin Crocker (LDHS) won by pin over Emilo Nevarez (Rock Hill)
195: Scott Roudabush (Boiling Springs) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 6-5.
195: Austin Crocker (LDHS) won by decision over David Menjivar (Byrnes) 8-1.
195: Landon Sayegh (Hillcrest) won by injury default over Austin Crocker (LDHS)

Stephens Johnson (3-2)
220: Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Baxter Murray (Boiling Springs) 16-9.
220: Adarius Williams (Westside) won by pin over Stephens Johnson (LDHS).
220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Daron Mullins (Spartanburg)
220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Jacob Hines (Dorman)
220: Gavin Miebach (Mauldin) won by pin over Stephens Johnson (LDHS)

Bradley Owen (1-2)

285: Ethan Whitesides (York Comprehensive) won by pin over Bradley Owen (LDHS)
285: Bradley Owen (LDHS) won by pin over Jack McGivern (Clover)
285: Josh Smith (Mauldin) won by pin over Bradley Owen (LDHS)

________________________________________________________________

On Saturday 2-8-14 the Raider wrestling team traveled to Rock Hill for first round playoff action in the State AAAA Tournament… In the first round they faced off against Spring Valley and took a 41-30 win… After a few minutes of rest they started the second round against the home team Rock Hill… In that contest the Laurens lost 27-45 to end the team’s season…They are to be congratulated for finishing 2nd in Region I-AAAA to powerhouse Hillcrest and making it to the second round against a strong Rock Hill team…  Now you will notice that I was careful to say the “team” ended its season in the loss to Rock Hill but not the individual wrestlers… Almost all the Raider wrestlers qualified for the Upper State AAAA Wrestling Tournament that will be held at LDHS on Friday and Saturday Feb. 21st & 22nd… I’ll have more about that next week…. Match details are below.

Match Summary: 1st  Round State AAAA Team Tour.  LDHS 41 – Spring Valley 30        SV    LH

106    Macquise Simpson ( Spr. Val.) won by forfeit                                                                          6        0

113    Jordan Bacon ( Spr. Val.) won by forfeit                                                                                  6        0

120    Arius Thomas ( Spr. Val.) won by pin over Luke Sanchez (LDHS) 2:45.                                6        0

126    Kyree Harris ( Spr. Val.)won by pin over Jared Cooley (LDHS) 1:25.                                    6        0

132    Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Devon Quattlebaum ( Spr. Val.)5:04.              0        6

138    Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Adrianne Reese ( Spr. Val.)1:17.                         0        6

145    Jordan McCall (LDHS) won by decision over Phillip Siegel ( Spr. Val.)7-0.                          0        3

152    Juan Barcenas (LDHS) won by decision over Samuel Bell ( Spr. Val.)5-2.                          0        3

160    Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Jarrod Maldonado ( Spr. Val.)1:51.                     0        6

170    Caine Trevino (LDHS) won by decision over Kadarius Bunch ( Spr. Val.)5-0.                     0        3

182    Evan Osborne (LDHS) won by pin over Frank Ward ( Spr. Val.)1:50.                                  0        6

195    Ryan Hughes (LDHS) won by tech fall over Richard Moore ( Spr. Val.)3:45 15-0.              0        5

220    Austin Crocker (LDHS) won by decision over Brandyn Thompson ( Spr. Val.)7-0.             0        3

285    Rene Rodrigez ( Spr. Val.) won by pin over Stephens Johnson (LDHS) 1:56.                       6        0

Match Summary: 2nd Round State AAAA Team Tour.  Rock Hill 45 – LDHS 27              RH     LH 

106    Coleman Hoffman (Rock Hill) won by forfeit                                                                           6        0

113    Devon Faile (Rock Hill) won by forfeit                                                                                     6        0

120    Logan Sexton (Rock Hill) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)                                         6        0

126    Noah Mead (Rock Hill) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                              6        0

132    Tyler Wilkins (Rock Hill) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 8-3.                     3        0

138    Muldrow Rigby (Rock Hill) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)                                     6        0

145    Christen Moore (Rock Hill) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                      6        0

152    Jesus Barcenas (LDHS) won by decision over Nick Buchanan (Rock Hill) 8-2.                  0        3

160    Cody Childers (Rock Hill) won by pin over Austin Cain (LDHS)                                             6        0

170    Caine Trevino (LDHS) won in overtime over Ben Demarest (Rock Hill) 3-1.                       0        3

182    Evan Osborne (LDHS) won by decision over Javin Bowman (Rock Hill) 4-2.                      0        3

195    Austin Crocker (LDHS) won by forfeit                                                                                   0        6

220    Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit                                                                             0        6

285    Bradley Owen (LDHS) won by forfeit                                                                                     0        6

_____________________________________________________________________________________________

 2-3-2014

Ryan Hughes Picks up Two Honors… First, Ryan Hughes made the All-Region Team for his performance finishing #1 in his weight class… Also it was announced yesterday that he was selected as the 182 lb. representative for the North 4A/1A team to compete at the North/South All-Star Wrestling Classic on March 7th and 8th at North Myrtle Beach High School…. Congratulations to Ryan!!!

__________________________________________________________________________

12-1-2014: Laurens Finishes 2nd in Region Tournament

On Saturday 2-1-14 the Laurens Raider Wrestling Team traveled to Woodmont H.S. for the Region I-AAAA tournament… Laurens finished 2nd to powerhouse Hillcrest… Any Raider wrestler who finished 5th or better has qualified for the AAAA Upper State Meet which will be February 21st and 22nd at LDHS… match results are below.

Austin Wayman (1-2) – 4th

113: Austin Wayman (LDHS) won by tech fall over Taylor Royal (Woodmont) 17-0.

113: Nathan Roberts (Hillcrest) won by pin over Austin Wayman (LDHS)

113: Victor Bowerman (Easley) won by pin over Austin Wayman (LDHS)

 

Luke Sanchez (1-2) – 4th

120: Anthony Wellwood (Westside) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)

120: Luke Sanchez (LDHS) won by major decision over Paul Bouknight (T L Hanna) 16-3.

120: Payton Lance (Hillcrest) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)

 

Jared Cooley (2-2) – 5th

126: Jared Cooley (LDHS) won by major decision over David Kharkiv (T L Hanna) 11-3.

126: Alex Chapman (Easley) won by pin over Jared Cooley (LDHS)

126: Chris Laney (Westside) won by decision over Jared Cooley (LDHS) 9-4.

126: Jared Cooley (LDHS) won by decision over Casey Peterson (Woodmont) 11-8.

 

Matthew Donnelly (3-1) – 3rd

132: Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Rashad Scott (J L Mann)

132: Jeremy Higgins (Hillcrest) won by major decision over Matthew Donnelly (LDHS) 15-1.

132: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Robert Machamer (Easley) 1-0.

132: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over William Collins (Woodmont) 6-3.

 

Ridge DeVuono (2-2) – 5th

138: Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Wilson Pate (J L Mann)

138: Marcus Fowler (Westside) won by major decision over Ridge DeVuono (LDHS) 10-2.

138: Tommy Mullane (T L Hanna) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)

138: Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Jordan Higginbotham (Easley)

 

Juan Barcenas (2-2) – 4th

145: Tyler Thomason (Westside) won by pin over Juan Barcenas (LDHS)

145: Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Garrett Brown (T L Hanna)

145: Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Grant Gilstrap (Easley)

145: Donte Bolds (Woodmont) won by injury default over Juan Barcenas (LDHS)

 

Jordan McCall (0-2) – DNP

152: Donovan Jones (Easley) won by decision over Jordan McCall (LDHS) 5-2.

152: Austin Riggins (Woodmont) won by pin over Jordan McCall (LDHS)

 

Jesus Barcenas (3-1) – 3rd

160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Justice Chadoin (Greenwood)

160: Kaleb Strange (Woodmont) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)

160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Justin Alewine (Westside)

160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Bailey Beamish (Hillcrest)

 

Caine Trevino (3-1) – 3rd

170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Evan Francis (T L Hanna)

170: Tyreko Miles (J L Mann) won by pin over Caine Trevino (LDHS)

170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Corey Mabry (Woodmont)

170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Dalton Walls (Westside)

 

Ryan Hughes (2-0) – 1st

182: Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Cameron Dubose (Westside)

182: Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Nygel Witherspoon (Hillcrest) 10-0.

 

Austin Crocker (1-1) – 2nd

195: Austin Crocker (LDHS) won by pin over Rashadric Jones (Woodmont)

195: Landon Sayegh (Hillcrest) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 5-2.

 

Stephens Johnson (1-1) – 2nd

220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Liam Kelley (Greenwood)

220: Adarius Williams (Westside) won by decision over Stephens Johnson (LDHS) 7-2.

 

Bradley Owen (1-2) – 4th

285: Bradley Owen (LDHS) won by decision over Tyler Oliver (Woodmont) 3-1.

285: JD EHNEY (Greenwood) won by decision over Bradley Owen (LDHS) 1-0.

285: Tristen Pickens (Hillcrest) won by pin over Bradley Owen (LDHS)

_____________________________________________________________________

1-29-2014: Back on Wednesday the Raider wrestling team traveled to Greenwood to take on the Eagles and came back home with a 54-15 win over the Eagles… Those taking mat victories in actual completion were; Matthew Donnelly, Ridge DeVuono, Austin Cain, Nick Delio, Ryan Hughes, Austin Crocker and Stephens Johnson… Complete match details are below.

 

Match Summary: Won by LDHS 54-15 over Greenwood HS                              GWD        LDHS

120 Luke Sanchez (LDHS) won by forfeit .                                                                        0                 6

126 Jared Cooley (LDHS) won by forfeit .                                                                          0                 6

132 Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over David Humphries (Greenwood)            0                 6

138 Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Nick Flack (Greenwood)                           0                 6

145 Tim Ewing (Greenwood) won by pin over Brendan Clark (LDHS)                               6                 0

152 Steven Crowder (Greenwood) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)                    6                 0

160 Austin Cain (LDHS) won by pin over Justice Chadoin (Greenwood)                         0                 6

170 Nick Delio (LDHS) won by pin over SHANE WHITT (Greenwood)                            0                 6

182 Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Tim Brown (Greenwood)                               0                 6

195 Austin Crocker (LDHS) won by pin over Liam Kelley (Greenwood)                          0                 6

220 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Kameron Edge (Greenwood)               0                 6

285 JD EHNEY (Greenwood) won by decision over Bradley Owen (LDHS) 7-2.              3                 0

______________________________________________________________________________

1/ 24 & 25 / 2014:  On Friday and Saturday January 24th & 25th the Laurens Raider Wrestling team traveled to Sumter South Carolina to participate in the Gamecock Duals… During those two days the Raiders defeated Bishop England 42-31, Conway 40-39, Irmo 54-21 and Carolina Forest 51-24.   Unfortunately they also suffered losses to Marion 30-45, Wando 15-60 and Bamberg-Ehrhart 30-40 making them 4-3 over the weekend…. Match results are below.

  

Match Summary: Won by LDHS 42 – 31 over Bishop England                                    LDHS     BIEN

106 Austin Spence (Bis. Eng.) won by forfeit                                                                                 0          6

113 Luke Vettel (Bis. Eng.) won by pin over Austin Wayman (LDHS                                            0          6

120 Luke Sanchez (LDHS) won by decision over Andrew Collins (Bis. Eng.) 5-3.                      3          0

126 Mario Dela Rosa (Bis. Eng.) won by major decision over Matthew Norris (LDHS) 14-0.       0          4

132 Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Eric Vettel (Bis. Eng.)                                      6          0

138 Taylor Smith (Bis. Eng.) won by pin over Brendan Clark (LDHS)                                           0          6

145 Jordan McCall (LDHS) won by pin over ANDREW WARD (Bis. Eng.)                                6          0

152 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Ben Daniel (Bis. Eng.).                                        6          0

160 Austin Cain (LDHS) won by decision over Bejamin Onufer (Bis. Eng.) 13-6.                       3          0

170 Nick Delio (LDHS) won by pin over Ellis Moore (Bis. Eng.)                                                   6          0

182 Evan Osborne (LDHS) won by pin over Eric Nazon (Bis. Eng.)                                            6          0

195 Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Joe Story (Bis. Eng.).                                              6          0

220 Chandler Sambets (Bis. Eng.) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 5-2.                 0          3

285 Tristin Smith (Bis. Eng.) won by pin over Bradley Owen (LDHS)                                           0          6

  

Match Summary: Won by LDHS 40 – 39 over Conway                                                      LDHS CONW

106 Kodi Cooper (Conway) won by forfeit .                                                                                    0          6

113 James Rhodes (Conway) won by pin over Austin Wayman (LDHS                                       0          6

120 Hunter Hyman (Conway) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)                                         0          6

126 Hunter Gardner (Conway) won by tech fall over Jared Cooley (LDHS) 23-8.                       0          5

132 Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over James Horan (Conway)                                  6          0

138 Brendan Clark (LDHS) won by forfeit .                                                                                  6          0

145 Erick Castro (Conway) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                            0          6

152 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Dylan Bateman (Conway)                                   6          0

160 Gregory Smith (Conway) won by pin over Austin Cain (LDHS)                                             0          6

170 Nick Delio (LDHS) won by pin over Cortise Chase (Conway)                                               6          0

182 Casey Hughes (Conway) won by major decision over Evan Osborne (LDHS) 13-5.            0          4

195 Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Devin Tindal (Conway) 12-1.                4          0

220 Austin Crocker (LDHS) won by pin over Terrence Busby (Conway)                                   6          0

285 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Devion Wright (Conway)                                6          0

 

Match Summary: Won by Marion 45 – 30 over LDHS                                                      LDHS   MARI

106 Dilan Gillard (Marion) won by forfeit .                                                                                      0          6

113 James Washington (Marion) won by pin over Austin Wayman (LDHS)                                 0          6

120 Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Troy Vick-Timmons (Marion)                                 6          0

126 Matthew Norris (LDHS) won by pin over Miguel Real (Marion)                                            6          0

132 Landon Porter (Marion) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 7-4.                      0          3

138 Luke Capps (Marion) won by pin over Brendan Clark (LDHS)                                               0          6

145 Kevin Grant (Marion) won by pin over Hunter Gosnell (LDHS).                                             0          6

152 Tajon Jordan (Marion) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                             0          6

160 Jesus Barcenas (LDHS) won by decision over Damuain Brock (Marion) 9-6.                     3          0

170 Bryan Brown (Marion) won by pin over Nick Delio (LDHS)                                                    0          6

182 Xavier Samuel (Marion) won by injury default over Caine Trevino (LDHS)                           0          6

195 Austin Crocker (LDHS) won by decision over Diontrey Gibbons (Marion) 4-2.                   3          0

220 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Steven Roberts (Marion)                                6          0

285 Bradley Owen (LDHS) won by pin over Cameron Copley (Marion)                                     6          0

 

 

 Match Summary: Won by LDHS 54 – 21 over Irmo                                                          LDHS    IRMO

113 Dominic Leonardi (Irmo) won by pin over Austin Wayman (LDHS)                                        0          6

120 Luke Sanchez (LDHS) won by forfeit .                                                                                   6          0

126 Marcus Johnson (Irmo) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                             0          6

132 Matthew Norris (LDHS) won by forfeit .                                                                                6          0

138 Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Zachary Stroupe (Irmo)                                   6          0

145 Jordan McCall (LDHS) won by forfeit .                                                                                  6          0

152 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin                                                                                      6          0

160 Austin Cain (LDHS) won by pin 0:00.                                                                                    6          0

170 Khari Stone-Marshall (Irmo) won by decision over Anthony Delio (LDHS) 5-0.                     0          3

182 Ryan Hughes (LDHS) won by forfeit .                                                                                    6          0

195 Austin Crocker (LDHS) won by pin over Jalen Bell (Irmo)                                                   6          0

220 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Tyrese Duffie (Irmo)                                       6          0

285 Adron Robinson (Irmo) won by pin over Bradley Owen (LDHS)                                             0          6

  

Match Summary: Won by LDHS 51 – 24 over Carolina Forest                                       LDHS    CAFO

113 Adrian Preciado (Car. Forest) won by pin over Austin Wayman (LDHS)                               0          6

120 Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Garrick Smith (Car. Forest)                                    6          0

126 Cody Prince (Car. Forest) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                         0          6

132 Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Tyler Di Cintio (Car. Forest)                            6          0

138 Evan Drake (Car. Forest) won by pin over Brendan Clark (LDHS)                                        0          6

145 Robert Ferraro (Car. Forest) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                   0          6

152 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Dakota Forsythe (Car. Forest)                            6          0

160 Austin Cain (LDHS) won by decision over Joshua Roschy (Car. Forest) 7-4.                     3          0

170 Nick Delio (LDHS) won by pin over Katahj Mcknight (Car. Forest)                                       6          0

182 Evan Osborne (LDHS) won by pin over Justin Carter (Car. Forest)                                     6          0

195 Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Dean Duncan (Car. Forest)                                     6          0

220 Austin Crocker (LDHS) won by pin over Aaron Passmore (Car. Forest)                             6          0

285 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Samson Torres (Car. Forest)                         6          0

 

    

Match Summary: Won by Wando 60 – 15 over LDHS                                                     LDHS    WAND

106 Alex Eisner (Wando) won by forfeit  .                                                                                      0          6

113 Darren Scott (Wando) won by pin over Austin Wayman (LDHS)                                           0          6

120 Alex Cullen (Wando) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)                                                0          6

126 blaine Kanptner (Wando) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                           0          6

132 Will Sutler (Wando) won by pin over Matthew Donnelly (LDHS)                                            0          6

138 Benjamin Crutchfield (Wando) won by pin over Brendan Clark (LDHS                                  0          6

145 Joey Paragano (Wando) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                         0          6

152 Jonathon Egonut (Wando) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)                                    0          6

160 Jeremy petit (Wando) won by pin over Austin Cain (LDHS)                                                   0          6

170 Caine Trevino (LDHS) won by decision over Brandon Robinson (Wando) 6-2.                   3          0

182 Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Ryan Williams (Wando) 6-3.                           3          0

195 Austin Crocker (LDHS) won by decision over Zola Davis (Wando) 8-2.                              3          0

220 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Allen Hunter (Wando)                                     6          0

285 LoveQuan Scott (Wando) won by pin over Bradley Owen (LDHS)                                        0          6

 

 Match Summary: Won by Bamberg-Ehrhart 40 – 30 over LDHS                                     LDHS   BAEH

106 Alex Steedley (BAEH) won by forfeit   .                                                                                   0          6

113 Mitch Robinson (BAEH) won by pin over Austin Wayman (LDHS)                                        0          6

120 Luke Sanchez (LDHS) won by major decision over Justin Verner (BAEH) 17-9                  4          0

126 Cody Kinsey (BAEH) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                                 0          6

132 Damion Johnson (BAEH) won by major decision over Matthew Donnelly (LDHS) 15-4       0          4

138 Casey Johnson (BAEH) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)                                        0          6

145 Jordan McCall (LDHS) won by pin over Brentrell Sheppard (BAEH                                     6          0

152 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Deonta Rice (BAEH)                                           6          0

160 Kederrick Robinson (BAEH) won by pin over Austin Cain (LDHS)                                         0          6

170 Raquan Brown (BAEH) won by pin over Anthony Delio (LDHS)                                            0          6

182 Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Jeremy Davis (BAEH) 6-1.                             3          0

195 Austin Crocker (LDHS) won by forfeit   .                                                                               6          0

220 Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit   .                                                                        6          0

285 Bradley Owen (LDHS) won by forfeit   .                                                                                6          0

_________________________________________________________________________________

1-22-2014: On Wednesday the Raider Wrestling team traveled to Easley for a 3 way match with Easley and JL Mann… The Raiders defeated Mann 63-9 but fell to Easley 36-43… Match details are below

 

             Match Summary: won by LDHS 63 – 9 over JL Mann                                           LDHS   JLM

113    Christopher Reed (J L Mann) won by forfeit over Unknown  .                                                0       6

120    Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Antonion Hill (J L Mann)                                         6       0

126    Jared Cooley (LDHS) won in overtime over Naiquan Miles (J L Mann) 15-13.                     3       0

132    Matthew Norris (LDHS) won by pin over Rashad Scott (J L Mann)                                     6       0

138    Ridge DeVuono (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                      6       0

145    Brendan Clark (LDHS) won by pin over Josh Sullivan (J L Mann) 0:00.                               6       0

152    Deondre Durah (J L Mann) won by decision over Jesus Barcenas (LDHS) 5-2.                    0       3

160    Austin Cain (LDHS) won by pin over Cole Lebrun (J L Mann)                                              6       0

170    Anthony Delio (LDHS) won by pin over Tyreko Miles (J L Mann)                                        6       0

182    Ryan Hughes (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                          6       0

195    Austin Crocker (LDHS) won by pin over Unknown                                                               6       0

220    Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Unknown                                                         6       0

285    Bradley Owen (LDHS) won by pin over Antoine Neely (J L Mann)                                       6       0

  

             Match Summary: Won by Easley 43 – 36 over LDHS                                          EASL  LDHS

106    Devin Steed (Easley) won by forfeit over Unknown  .                                                             6       0

113    Victor Bowerman (Easley) won by forfeit over Unknown  .                                                     6       0

120    Jordan Bakeman (Easley) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)                                       6       0

126    Alex Chapman (Easley) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                             6       0

132    Robert Machamer (Easley) won by major decision over Matthew Norris (LDHS) 11-1.        4       0

138    Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Jordan Higginbotham (Easley)                            0       6

145    Grant Gilstrap (Easley) won by pin over Hunter Gosnell (LDHS)                                            6       0

152    Donovan Jones (Easley) won by decision over Jesus Barcenas (LDHS) 7-6.                       3       0

160    Dakota Maugham (Easley) won by pin over Austin Cain (LDHS)                                           6       0

170    Anthony Delio (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                         0       6

182    Ryan Hughes (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                          0       6

195    Austin Crocker (LDHS) won by pin over Caleb Hill (Easley)                                                0       6

220    Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Jacob Spoden (Easley)                                  0       6

285    Bradley Owen (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                         0       6

_________________________________________________________________________

On Wednesday 1-15-2014  the Raider wrestling team had a dual meet with TL Hannah and Westside. Laurens defeated TL Hannah 43-27 but fell to Westside 37-24. Below are match details.

Match Summary:  Won by LDHS 43 -2 7 over TL Hannah                                                 LDHS    TLH

285    Bradley Owen (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                         6.0     0

106    Jordan Thompson (T L Hanna) won by forfeit over Unknown  .                                             0        6

113    Marcus Dodds (T L Hanna) won by forfeit over Unknown  .                                                   0        6

120    Paul Bouknight (T L Hanna) won by decision over Luke Sanchez (LDHS) 9-6.                     0        3

126    Devante Brown (T L Hanna) won by decision over Jared Cooley (LDHS) 12-8.                    0        3

132    Tommy Mullane (T L Hanna) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 7-4.             0        3

138    Nicholas Parrilla (T L Hanna) won by pin over Brendan Clark (LDHS) .                                 0        6

145    Jordan McCall (LDHS) won by pin over Garrett Brown (T L Hanna)                                    6        0

152    Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over O`Rondias Johnson (T L Hanna)                        6        0

160    Austin Cain (LDHS) won by decision over Evan Francis (T L Hanna) 6-2.                           3        0

170    Caine Trevino (LDHS) won by major decision over Rockwell Helm (T L Hanna) 9-0.         4        0

182    Ryan Hughes (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                          6        0

195    Austin Crocker (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                       6        0

220    Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                 6        0

Match Summary:   Won by Westside 37 – 24 over LDHS                                                LDHS    WEST

106    Marvin Hankston (Westside) won by forfeit over Unknown  .                                                0        6

120    Kiante Hadden (Westside) won by decision over Luke Sanchez (LDHS) 13-9.                    0        3

126    Chris Laney (Westside) won by major decision over Jared Cooley (LDHS) 11-1.                0        4

132    Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Anthony Kesley (Westside) 7-2.            3        0

138    Marcus Fowler (Westside) won by pin over Brendan Clark (LDHS)                                     0        6

145    Tyler Thomason (Westside) won by pin over Jordan McCall (LDHS)                                   0        6

152    Khalifah Simpson (Westside) won by decision over Jesus Barcenas (LDHS) 9-8.               0        3

160    Justin Alewine (Westside) won by decision over Austin Cain (LDHS) 3-1.                            0        3

170    Caine Trevino (LDHS) won by pin over Dalton Walls (Westside)                                        6        0

182    Evan Osborne (LDHS) won by pin over Cameron Dubose (Westside)                               6        0

195    Austin Crocker (LDHS) won by pin over Daniel Howard (Westside)                                  6        0

220    Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Adarius Williams (Westside) 6-4.          3        0

285    Tylando Mattress (Westside) won by pin over Bradley Owen (LDHS)                                  0        6

________________________________________________________________________

On Friday 1-10-14 the Raider wrestling team participated in the Greenwood Invitational at Greenwood High school. As a team the Raiders finished 7th out of 18 teams. Several of the Raiders finished 7th or higher in their weight class. They were:

Ryan Hughes (3-0) – 1st – 182 lbs.
Austin Crocker (2-1) – 2nd – 195 lbs.
Stephens Johnson (4-1) – 3rd – 220 lbs.
Caine Trevino (4-2) – 5th – 170 lbs.
Matthew Donnelly (4-2) – 5th – 148 lbs.
Luke Sanchez (1-3) – 6th – 120 lbs.
Jordan McCall (2-2) – 7th – 152 lbs.
Detailed Results for Laurens District 55 HS @ Greenwood Invitational on 01/10/2014.
Luke Sanchez (1-3) – 6th -

120: Matt Levy (Hilton Head) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)
120: Luke Sanchez (LDHS) won by major decision over Austin Roche (Ninety Six) 13-2.
120: Evin Fortenberry (Woodruff) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)
120: Austin Knox (Abbeville) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)

 

Jared Cooley (2-3) -
126: Paul Sherard (Belton-Honea Path) won by pin over Jared Cooley (LDHS)
126: Charles Shaner (Wade Hampton) won by decision over Jared Cooley (LDHS) 8-7.
126: Skyler Rushton (Ninety Six) won by pin over Jared Cooley (LDHS)
126: Jared Cooley (LDHS) won by pin over Kyler Durst (Powdersville)
126: Jared Cooley (LDHS) won by pin over Emetrious Scott (Abbeville)
Josh Hiott (3-2)

132: TyQuaven Thomas (Union County) won by decision over Josh Hiott (LDHS) 7-2.
132: Josh Hiott (LDHS) won by decision over Vanyel Coleman (Powdersville) 8-7.
132: Seth Childress (Ware Shoals) won by decision over Josh Hiott (LDHS) 10-7.
132: Josh Hiott (LDHS) won by pin over David Humphries (Greenwood) 0:00.
132: Josh Hiott (LDHS) won by pin over Jonah Sears (Seneca) 0:00.
Matthew Donnelly (4-2) – 5th

138: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Wheeler Sargent (Powdersville) 6-4.
138: Mark Entrup (Hilton Head) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 4-3.
138: Matthew Donnelly (LDHS) won by major decision over Russell Cartee (Crescent) 10-2.
138: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Timothy Seymore (Union County) 4-2.
138: Jose Alvarez (Strom Thurmond) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 7-3.
138: Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Mark Entrup (Hilton Head) 5-0.
Ridge DeVuono (2-3)

145: Caymen Williams (Chester Sr) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)
145: Ridge DeVuono (LDHS) won by decision over Shyheim Perry (Sumter) 8-7.
145: Trey Bowie (Belton-Honea Path) won by injury default over Ridge DeVuono (LDHS)
145: Predon Campbell (Seneca) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS)
145: Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Justin Ford (Ninety Six)
Jordan McCall (2-2) – 7th

152: Jordan McCall (LDHS) won by major decision over Myte Black (Emerald) 13-0.
152: Dylan Gary (Belton-Honea Path) won by pin over Jordan McCall (LDHS)
152: Jared Gaffney (Chester Sr) won by pin over Jordan McCall (LDHS)
152: Jordan McCall (LDHS) won by major decision over Myte Black (Emerald) 11-2.
Jesus Barcenas (4-2)

160: Trevor Moxley (Sumter) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)
160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Kalab Crocker (Woodruff)
160: Mykel Kelley (Emerald) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS)
160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Gabe Evans (Ninety Six)
160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Bryce Boeke (Strom Thurmond)
160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Andrew Kirby (Hilton Head)
Caine Trevino (4-2) – 5th

170: Caine Trevino (LDHS) won by major decision over Jaustin Davis (Belton-Honea Path) 9-0.
170: Dionel Plasencia (Wade Hampton) won by decision over Caine Trevino (LDHS) 7-5.
170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Nigel Coleman (Abbeville)
170: Grayson McCall (Ninety Six) won by pin over Caine Trevino (LDHS)
170: Caine Trevino (LDHS) won by pin over Luis Gallegos (Union County)
170: Caine Trevino (LDHS) won by decision over Andrew Gaylord (Crescent) 7-2.
Ryan Hughes (3-0) – 1st

182: Ryan Hughes (LDHS) won by pin over De`taurio Drennon (Emerald)
182: Ryan Hughes (LDHS) won by tech fall over Tyler Byrum (Crescent) 15-0.
182: Ryan Hughes (LDHS) won by major decision over Martin Duane (Hilton Head) 15-2.
Austin Crocker (2-1) – 2nd

195: Austin Crocker (LDHS) won by pin over Tyler Goss (Seneca)
195: Austin Crocker (LDHS) won by decision over Bradley Weaghington (Ninety Six) 8-4.
195: Caleb Bowie (Belton-Honea Path) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 7-5.
Stephens Johnson (4-1) – 3rd

220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Liam Kelley (Greenwood)
220: Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Jeremy McCaslan (Emerald) 11-10.
220: Temaris Dixon (Chester Sr) won by pin over Stephens Johnson (LDHS)
220: Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Walker Lambert (Crescent) 7-5.
220: Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Jeremy McCaslan (Emerald) 5-3.
Bradley Owen (2-3)

285: Jacob Adkins (Woodruff) won by pin over Bradley Owen (LDHS)
285: Octavius Thompson (Union County) won by pin over Bradley Owen (LDHS)
285: Bradley Owen (LDHS) won by pin over JD EHNEY (Greenwood)
285: Caleb Carey (Crescent) won by pin over Bradley Owen (LDHS)
285: Bradley Owen (LDHS) won by pin over Jamiyah Harrison (Strom Thurmond)

 

____________________________________________________________________________

On Wednesday 1-8-2014 the Laurens Raider Wrestling team hosted Woodmont and Hillcrest in Region I-AAAA action… Laurens defeated Woodmont 45-31 but lost to Hillcrest 12-59.. Match details are below

Match Summary: Won by Laurens 45 -31 over Woodmont

170 Anthony Delio (LDHS) won by pin over Kaleb Strange (Woodmont) 6.0 0

182 Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Corey Mabry (Woodmont) 6.0 0

195 Shemar Degannes (Woodmont) won by decision over Evan Osborne (LDHS) 5-4. 0 3.0

220 Austin Crocker (LDHS) won by pin over Rashadric Jones (Woodmont) 6.0 0

285 Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit over Unknown . 6.0 0

106 Jesse Royal (Woodmont) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

113 Taylor Royal (Woodmont) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

120 Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Thomas Bryant (Woodmont) 6.0 0

126 William Collins (Woodmont) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0 6.0

132 Josh Hiott (LDHS) won by pin over Casey Peterson (Woodmont) 6.0 0

138 Noah Strange (Woodmont) won by major decision over Ridge DeVuono (LDHS)14-5. 0 4.0

145 Chandler Mejean (Woodmont) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

152 Jordan McCall (LDHS) won by decision over Alan Pennington (Woodmont) 12-7. 3.0 0

160 Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Austin Riggins (Woodmont) 6.0 0

 

Match Summary: Won by Hillcrest 59 – 12 over LDHS

160 Asa Kelley (Hillcrest) won by tech fall over Jesus Barcenas (LDHS) 18-1. 0 5.0

170 Isaiah Sayegh (Hillcrest) won by decision over Caine Trevino (LDHS) 3-1. 0 3.0

182 Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Niejel Kilgore (Hillcrest) 9-3. 3.0 0

195 Austin Crocker (LDHS) won by decision over Landon Sayegh (Hillcrest) 3-1. 3.0 0

220 Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Connor Bost (Hillcrest) 6.0 0

285 Colton Scalf (Hillcrest) won by pin over Bradley Owen (LDHS). 0 6.0

106 Hampton Johnson (Hillcrest) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

113 Cameron Woods (Hillcrest) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

120 Payton Lance (Hillcrest) won by major decision over Luke Sanchez (LDHS) 8-0. 0 4.0

126 Sean Horgan (Hillcrest) won by pin over Jared Cooley (LDHS)0:00. 0 6.0

132 Jeremy Higgins (Hillcrest) won by tech fall over Josh Hiott (LDHS) 16-0. 0 5.0

138 Patrick Meyer (Hillcrest) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS) 0 6.0

145 Grant Snyder (Hillcrest) won by forfeit over Unknown . 0 6.0

152 John Michael Sweeney (Hillcrest) won by injury default over Juan Barcenas (LDHS) 0 6.0

_______________________________________________________________________

Results for LDHS @ Bearcat Invitational on Jan. 3-4, 2014 at Rock Hill

  • Ryan Hughes 182 finished 1st
  • Austin Crocker 195 finished 2nd
  • Juan Barcenas 152 finished 4th
  • Anthony Delio 170 finished 6th
  • Stephens Johnson 220 finished 6th
  • Jesus Barcenas 160 finished 8th

As a team, placed 8th out of 19 teams.

 Luke Sanchez (0-2)

120: Trevor Keffer (Sumter) won by pin over Luke Sanchez (LDHS) 120: Tanner Chavis (Boiling Springs) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)

Matthew Norris (0-2)

126: RJ Cloninger (Lake Norman) won by pin over Matthew Norris (LDHS) 126: Tony Perrelli (Lake Norman) won by decision over Matthew Norris (LDHS) 8-3.

Josh Hiott (0-2)

132: Taylor Smith (Kings Mtn.) won by tech fall over Josh Hiott (LDHS) 18-1. 132: Ryan Dominique (Ardrey Kell) won by decision over Josh Hiott (LDHS) 7-5.

Matthew Donnelly (1-2)

138: Laaiq Hedrick (Parkland) won by pin over Matthew Donnelly (LDHS) 138: Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Kenneth Brown (Clover) 138: Jason Rumfelt (York) won by pin over Matthew Donnelly (LDHS)

Jordan McCall (0-2)

145: Marcus Cross (Parkland) won by pin over Jordan McCall (LDHS) 145: Caymen Williams (Chester) won by pin over Jordan McCall (LDHS)

Juan Barcenas (4-2)

152: Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Anthony Burton (Greenville) 152: Kris Hughes (Rock Hill) won by decision over Juan Barcenas (LDHS) 4-0. 152: Juan Barcenas (LDHS) won by pin over James Priode (Clover) 152: Juan Barcenas (LDHS) won by major decision over Collen Queen (Kings Mtn.) 13-4. 152: Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Logan Rojas (Boiling Springs) 152: Nic Chance (Ardrey Kell) won by pin over Juan Barcenas (LDHS)

Jesus Barcenas (2-3)

160: Jesus Barcenas (LDHS) won by decision over Richard Hall (Westwood) 7-1. 160: Logan Farlowe (Sun Valley) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS) 160: Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over James Good (York) 160: Elijah Whittaker (Kings Mtn.) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS) 160: Shonquez Caldwell (Spartanburg) won by decision over Jesus Barcenas (LDHS) 4-3.

Anthony Delio (3-3)

170: Anthony Delio (LDHS) won by pin over Matt Adair (Lake Norman) 170: Scott Bradley (Clover) won in overtime over Anthony Delio (LDHS) 10-8. 170: Anthony Delio (LDHS) won by pin over Tyler Alexander (Greenville) 170: Anthony Delio (LDHS) won by decision over Matt Adair (Lake Norman) 8-3. 170: Austin Champion (Kings Mtn.) won by decision over Anthony Delio (LDHS) 9-2. 170: Samuel Ferguson (York) won by pin over Anthony Delio (LDHS)

Ryan Hughes (3-0)

182: Ryan Hughes (LDHS) won by tech fall over Kris Borroughs (Forestview) 15-0. 182: Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Stephen Chesney (Rock Hill) 182: Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Dathan Bell (Parkland) 6-4. Austin Crocker (2-1) 195: Austin Crocker (LDHS) won by pin over Garrett Oakes (Forestview) 195: Austin Crocker (LDHS) won by major decision over Elijah Booth (Parkland) 11-0. 195: Cannon Long (Metrolina Chr. Acd.) won by decision over Austin Crocker (LDHS) 4-0.

Stephens Johnson (3-3)

220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Justin Dominique (Ardrey Kell) 220: Zach Conrad (Clover) won by pin over Stephens Johnson (LDHS) 220: Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Tanner Baldacci (Forestview) 220: Stephens Johnson (LDHS) won in double overtime over Josh English (Rock Hill) 5-4. 220: Jacob Hines (Dorman) won by pin over Stephens Johnson (LDHS) 220: Baxter Murray (Boiling Springs) won by pin over Stephens Johnson (LDHS)

Bradley Owen (0-2)

285: Chris Mairson (Ardrey Kell) won by pin over Bradley Owen (LDHS). 285: Jashaun Lomax (Greenville) won by pin over Bradley Owen (LDHS)

 

 

 ___________________________________________________

On Saturday, 12-21-13 the Raiders competed in the Crescent Duals at Resent High School in Iva, SC.

They defeated Walhalla 45-36, Ninety Six 36-18 and Crescent 52-37. Thir only loss was to Chesnee 33-48. Below are match details.

 

             Match Summary: LDHS 45 – Walhalla 36                                                     LDHS     WALH

182       Anthony Delio (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                    6.0           0

195       Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Brady Arnold (Walh) 0:00.                   6.0           0

220       Austin Crocker (LDHS) won by decision over Davis Nix (Walh) 4-0.               3.0           0

285       Bradley Owen (LDHS) won by pin over Ricardo Heller (Walh) 0:00.                6.0           0

106       Ridge Drake (Walh) won by pin over Briannah Tinsley (LDHS) 0:00.                 0              6.0

113       Cody Gibson (Walh) won by forfeit over Unknown  .                                           0              6.0

120       Gage Lyda (Walh) won by pin over Luke Sanchez (LDHS) 0:00.                        0              6.0

126       Tristan Hightower (Walh) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0:00.               0              6.0

132       Benjamin Holcombe (Walh) won by pin over Josh Hiott (LDHS) 0:00.                0              6.0

138       Matthew Donnelly (LDHS) won by pin over Franklin Nix (Walh) 0:00.              6.00         0

145       Chase Sills (Walh) won by pin over Brendan Clark (LDHS) 0:00.                       0              6.0

152       Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Logan Alexander (Walh) 0:00.           6.0           0

160       Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Hunter Sanford (Walh) 0:00.            6.0           0

170       Nick Delio (LDHS) won by pin over Luis Hernandez (Walh) 0:00.                     6.0           0

Dual Meet Score                                                                                                           45.0         36.0

  

             Match Summary: LDHS 63 – Ninety Six 18                                                 LDHS     NSHS

132       Josh Hiott (LDHS) won by pin over Dillon Harter (96) 0:00.                               6.0           0

138       Matthew Donnelly (LDHS) won in overtime over Brycen Fleming (96) 7-5.     3.0           0

145       Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Justin Ford (96) 0:00.                       6.0           0

152       Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Sampson Higgins (96) 0:00.              6.0           0

160       Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Gabe Evans (96) 0:00.                     6.0           0

170       Nick Delio (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                            6.0           0

182       Evan Osborne (LDHS) won by pin over Elijah Butler (96) 0:00.                         6.0           0

195       Bradley Weaghington (96) won by pin over Zach Hampton (LDHS) 0:00.          0              6.0

220       Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                             6.0           0

285       Bradley Owen (LDHS) won by pin over Tay Hentz (96) 0:00.                           6.0           0

106       Jamie Ford (96) won by pin over Briannah Tinsley (LDHS) 0:00.                        0              6.0

113       Skyler Rushton (96) won by pin over Jestine Suthrlen (LDHS) 0:00.                  0              6.0

120       Luke Sanchez (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                      6.0           0

126       Jared Cooley (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                       6.0           0

Dual Meet Score                                                                                                           63.0         18.0

  

          Match Summary: Laurens 52 – Crescent 27                                                        CRES     LDHS

170    Caine Trevino (LDHS) won by pin over Christopher Sisk (Cres) 0:00.                         0        6.0

182    Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Tyler Byrum (Cres) 0:00.                                0         6.0

195    Evan Osborne (LDHS) won by pin over Clifton Yeargin (Cres) 0:00.                           0          6.0

220    Austin Crocker (LDHS) won by maj. decision over Walker Lambert (Cres) 14-1.       0          4.0

285    Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Caleb Carey (Cres) 0:00.                       0          6.0

106    David Porter (Cres) won by forfeit over Unknown  .                                                       6.0           0

113    Ian McCraw (Cres) won by forfeit over Unknown  .                                                       6.0           0

120    Johnnie Donald (Cres) won by pin over Luke Sanchez (LDHS) 0:00.                            6.0           0

126    Jared Cooley (LDHS) won by pin over Joseph Garren (Cres) 0:00.                             0           6.0

132    Josh Hiott (LDHS) won by pin over Tristen Fields (Cres) 0:00.                                    0           6.0

138    Brendan Clark (LDHS) won by pin over Russell Cartee (Cres) 0:00.                           0           6.0

145    Lontay Greene (Cres) won by decision over Matthew Donnelly (LDHS) 10-6.              3.0           0

152    Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Brandon Smith (Cres) 0:00.                          0            6.0

160    Derek Scotland (Cres) won by pin over Jordan McCall (LDHS) 0:00.                           6.0           0

Dual Meet Score                                                                                                                  27.0         52.0

  

          Match Summary: Chesnee 48 – LDHS 33                                                         LDHS    CHES

138    Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Cj Tessnear (Ches.) 12-7.           3.0         0

145    Dylan McCullough (Ches.) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS) 0:00.               0            6.0

152    Daniel Kimbrell (Ches.) won by pin over Juan Barcenas (LDHS) 0:00.                      0            6.0

160    Kaleb Taylor (Ches.) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS) 0:00.                         0            6.0

170    Dakota Kirk (Ches.) won by pin over Nick Delio (LDHS) 0:00.                                   0            6.0

182    Anthony Delio (LDHS) won by pin over Chaz Fowler (Ches.) 0:00.                         6.0         0

195    Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Bob Faircloth (Ches.) 0:00.                          6.0         0

220    Austin Crocker (LDHS) won by pin over Jacob Burnett (Ches.) 0:00.                      6.0         0

285    Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Tristin Swofford (Ches.) 0:00.            6.0         0

106    Dalston Killian (Ches.) won by pin over Briannah Tinsley (LDHS) 0:00.                     0            6.0

113    Brandon Walker (Ches.) won by pin over Jestine Suthrlen (LDHS) 0:00.                   0            6.0

120    Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Gustavo Pardo (Ches.) 0:00.                      6.0         0

126    Kyle Chrzanowski (Ches.) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0:00.                    0            6.0

132    Joe Needs (Ches.) won by pin over Josh Hiott (LDHS) 0:00.                                     0            6.0

Dual Meet Score                                                                                                                        33.0     48.0

_________________________________________________________________

 

Laurens vs. Travelers Rest:  12-19-2013: Won by Laurens 66-6 

             Match Summary                                                                                                     LDHS     TR

120       Luke Sanchez (LDHS) won by pin over Oakley Connor (TR)                                 6.0         0

126       Bryson Pressley (TR) won by pin over Jared Cooley (LDHS)                                  0            6.0

132       Josh Hiott (LDHS) won by pin over Spencer Carmona (TR)                                  6.00         0

138       Matthew Donnelly (LDHS) won by forfeit over Unknown)                                      6.00         0

145       Tevin Jenkins (LDHS) won by pin over Austin Gilliland (TR)                                 6.00         0

152       Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Alex Dodd (TR)                                       6.00         0

160       Jesus Barcenas (LDHS) won by forfeit over Unknown)                                          6.00         0

170       Nick Delio (LDHS) won by forfeit over Unknown                                                      6.00         0

182       Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Bailey Lee (TR)                                          6.00         0

195       Austin Crocker (LDHS) won by pin over Weston Gillespie (TR)                             6.00         0

220       Stephens Johnson (LDHS) won by forfeit over Unknown                                       6.00         0

285       Bradley Owen (LDHS) won by forfeit over Unknown)                                              6.00         0

Dual Meet Score                                                                                                                 66.0         6.0

  

Laurens vs. Mauldin:  12-19-2013: Won by Laurens 42-20 

             Match Summary                                                                                                    LDHS     MHS

120       Isaiah Gallaher (MHS) won by pin over Luke Sanchez (LDHS)                              0              6.0

126       Jared Cooley (LDHS) won by pin over James Wright (MHS)                                 6.0          0

132       Malcolm Dalhouse (MHS) won by major decision over Josh Hiott (LDHS) 17-5.    0              4.0

138       Matthew Donnelly (LDHS) won by decision over Zane Cable (MHS) 9-3.            3.0           0

145       Tevin Jenkins (LDHS) won by decision over Frederick Thomas (MHS) 8-4.        3.0          0

152       Juan Barcenas (LDHS) won by pin over Daniel Lucero (MHS)                             6.0          0

160       Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Raymond Gross (MHS)                       6.0          0

170       Nick Delio (LDHS) won by pin over Trey Lagaly (MHS)                                         6.0         0

182       Ryan Hughes (LDHS) won by decision over Steven Schultz (MHS) 12-5.             3.0         0

195       Austin Crocker (LDHS) won by pin over Rob Bailey (MHS)                                  6.0         0

220       Stephens Johnson (LDHS) won by decision over Gavin Miebach (MHS) 11-4    3.0         0

285       Josh Smith (MHS) won by major decision over Bradley Owen (LDHS) 15-6.          0          4.0

106       Connor Mosser (MHS) won by forfeit over Unknown)                                              0          6.0

Dual Meet Score                                                                                                                42.0         20.0

________________________________________________________________  

Results for Laurens District 55 HS @ Ram Invitational on 12/14/2013 

Ryan Hughes (182) and Austin Crocker (195) both placed 1st in their weight-class. Juan Barcenas (152) finished 3rd, and Jesus Barcenas (160) and Caine Trevino (170) finished 4th.

Jared Cooley (0-4) – DNP – Team Points: 0.0 126: Michael Stone (Christ Church) won by pin over Jared Cooley (Laurens District 55 HS) 0:00. 126: Connor Gault (Hillcrest) won by major decision over Jared Cooley (Laurens District 55 HS) 18-6. 126: Cole Harp (Spartanburg) won by decision over Jared Cooley (Laurens District 55 HS) 8-3. 126: Colton Clardy (Palmetto) won by pin over Jared Cooley (Laurens District 55 HS) 0:00.

Trenton Byrd (0-4) – DNP – Team Points: 0.0 132: Sean Horgan (Hillcrest) won by pin over Trenton Byrd (Laurens District 55 HS) 0:00. 132: Tyler Wilkins (Rock Hill) won by pin over Trenton Byrd (Laurens District 55 HS) 0:00. 132: Josiah Tennent (St. Joseph) won by pin over Trenton Byrd (Laurens District 55 HS) 0:00. 132: Blake Campbell (Palmetto) won by pin over Trenton Byrd (Laurens District 55 HS) 0:00.

Matthew Donnelly (1-3) – DNP – Team Points: 0.0 138: Matthew Donnelly (Laurens District 55 HS) won by pin over Aaron Schiele (Woodruff) 0:00. 138: Owen Keefer (Spartanburg) won in overtime over Matthew Donnelly (Laurens District 55 HS) 5-3. 138: Jeremy Higgins (Hillcrest) won by pin over Matthew Donnelly (Laurens District 55 HS) 0:00. 138: Timothy Seymore (Union County) won by pin over Matthew Donnelly (Laurens District 55 HS) 0:00.

Tevin Jenkins (0-4) – DNP – Team Points: 0.0 145: Grant Snyder (Hillcrest) won by tech fall over Tevin Jenkins (Laurens District 55 HS) 0:00 21-6. 145: Austin Lowe (Palmetto) won by pin over Tevin Jenkins (Laurens District 55 HS) 0:00. 145: Terry Wood (Spartanburg) won by pin over Tevin Jenkins (Laurens District 55 HS) 0:00. 145: Roc Hamilton (Dor) won by decision over Tevin Jenkins (Laurens District 55 HS) 5-3.

Juan Barcenas (3-2) – DNP – Team Points: 0.0 152: Juan Barcenas (Laurens District 55 HS) won by tech fall over Mitchell Norton (Palmetto) 0:00 19-3. 152: Dalton Simpson (Dor) won by decision over Juan Barcenas (Laurens District 55 HS) 7-4. 152: John Michael Sweeney (Hillcrest) won by decision over Juan Barcenas (Laurens District 55 HS) 7-4. 152: Juan Barcenas (Laurens District 55 HS) won by pin over Charles Williamson (Rock Hill) 0:00. 152: Juan Barcenas (Laurens District 55 HS) won by tech fall over Austin Van Houten (St. Joseph) 0:00 20-3.

Jesus Barcenas (2-2) – DNP – Team Points: 0.0 160: Jesus Barcenas (Laurens District 55 HS) won by decision over Evan Johnson (Clover) 7-5. 160: Kris Hughes (Rock Hill) won by pin over Jesus Barcenas (Laurens District 55 HS) 0:00. 160: Jesus Barcenas (Laurens District 55 HS) won by pin over Devin Vanderford (Union County) 0:00. 160: Shonquez Caldwell (Spartanburg) won by pin over Jesus Barcenas (Laurens District 55 HS) 0:00.

Caine Trevino (2-2) – DNP – Team Points: 0.0 170: Christian Maroni (Dor) won by decision over Caine Trevino (Laurens District 55 HS) 9-2. 170: Caine Trevino (Laurens District 55 HS) won by decision over Bailey Beamish (Hillcrest) 5-3. 170: Caine Trevino (Laurens District 55 HS) won by decision over Luis Gallegos (Union County) 11-6. 170: Isaiah Sayegh (Hillcrest) won by pin over Caine Trevino (Laurens District 55 HS) 0:00.

Ryan Hughes (5-0) – DNP – Team Points: 0.0 182: Ryan Hughes (Laurens District 55 HS) won by pin over Nygel Witherspoon (Hillcrest) 0:00. 182: Ryan Hughes (Laurens District 55 HS) won by pin over Brian Ambriz (Dor) 0:00. 182: Ryan Hughes (Laurens District 55 HS) won by pin over Elijah Plummer (Clover) 0:00. 182: Ryan Hughes (Laurens District 55 HS) won by injury default over Ben Demarest (Rock Hill) 0:00. 182: Ryan Hughes (Laurens District 55 HS) won by decision over Niejel Kilgore (Hillcrest) 7-2.

Austin Crocker (4-0) – DNP – Team Points: 0.0 195: Austin Crocker (Laurens District 55 HS) won by pin over Hunter Boyles (Hillcrest) 0:00. 195: Austin Crocker (Laurens District 55 HS) won by pin over Steve Maldonado (Palmetto) 0:00. 195: Austin Crocker (Laurens District 55 HS) won by pin over Stephen Chesney (Rock Hill) 0:00. 195: Austin Crocker (Laurens District 55 HS) won by pin over Trevon Hicklin (Dor) 0:00.

Lamonte Hill (0-4) – DNP – Team Points: 0.0 220: Zach Conrad (Clover) won by pin over Lamonte Hill (Laurens District 55 HS) 0:00. 220: Connor Bost (Hillcrest) won by decision over Lamonte Hill (Laurens District 55 HS) 8-5. 220: Trevell Norman (Union County) won by decision over Lamonte Hill (Laurens District 55 HS) 14-7. 220: Daron Mullins (Spartanburg) won by pin over Lamonte Hill (Laurens District 55 HS) 0:00.

Bradley Owen (0-3) – DNP – Team Points: 0.0 285: Johnny Martinez (Dor) won by pin over Bradley Owen (Laurens District 55 HS) 0:00. 285: Shane Lotts (St. Joseph) won by pin over Bradley Owen (Laurens District 55 HS) 0:00. 285: Travis Strait (Rock Hill) won by pin over Bradley Owen (Laurens District 55 HS) 0:00.

 

 ———————————————————————————————————-

Laurens vs. Ware Shoals:  12-4-2013: Won by Laurens  57-17

              Match Summary                                                                                                        LDHS WS

138       Ridge DeVuono (LDHS) won by decision over Nathaniel Hilley (WS) 14-8.              3.00     0

145       Tevin Jenkins (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                              6.00     0

152       Jordan McCall (LDHS) won by pin over William Peeler (WS) 0:00.                           6.00     0

160       Jesus Barcenas (LDHS) won by pin over Phillip Batac (WS) 0:00.                            6.00     0

170       Nick Delio (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                                     6.00     0

182       Joshua Gilbert (WS) won by tech fall over Evan Osborne (LDHS) 0:00 15-0.            0          5.00

195       Austin Crocker (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                            6.00     0

220       Lamonte Hill (LDHS) won by pin over Tyler Duvall (WS) 0:00.                                  6.00     0

285       Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Sam Wooten (WS) 0:00.                     6.00     0

106       Double Forfeit                                                                                                                0          0.00

113       Eian Wood (WS) won by forfeit over Unknown  .                                                         0          6.00

120       Austin Wayman (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                           6.00     0

126       Jared Cooley (LDHS) won by pin over Preston Dibona (WS) 0:00.                           6.00     0

132       Seth Childress (WS) won by pin over Josh Hiott (LDHS) 0:00.                                    0          6.00

Dual Meet Score                                                                                                                     57.0     17.0

  

Laurens VS. Dorman: 12-4-2013: Won by Dorman 68-9 

             Match Summary                                                                                                   LDHS    DORM

132       Josh Hiott (LDHS) won by decision over Jarvaris Fuller (Dor) 11-7.                  3.00       0

138       Shanard Bain (Dor) won by pin over Ridge DeVuono (LDHS) 0:00.                    0            6.00

145       Roc Hamilton (Dor) won by pin over Tevin Jenkins (LDHS) 0:00.                       0            6.00

152       Dalton Simpson (Dor) won by pin over Jordan McCall (LDHS) 0:00.                   0            6.00

160       Mieklo Sekely (Dor) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS) 0:00.                   0            6.00

170       Christian Maroni (Dor) won by tech fall over Nick Delio (LDHS) 0:00 16-1.         0            5.00

182       Brian Ambriz (Dor) won by decision over Evan Osborne (LDHS) 18-11.             0            3.00

195       Austin Crocker (LDHS) won by pin over Trevon Hicklin (Dor) 0:00.                  6.00       0

220       Jacob Hines (Dor) won by pin over Lamonte Hill (LDHS) 0:00.                            0            6.00

285       Johnny Martinez (Dor) won by pin over Stephens Johnson (LDHS) 0:00.           0            6.00

106       Joshua Aquino (Dor) won by forfeit over Unknown  .                                           0            6.00

113       James Whitehead (Dor) won by forfeit over Unknown  .                                      0            6.00

120       Luke Rutherford (Dor) won by pin over Austin Wayman (LDHS) 0:00.                0            6.00

126       Jacob Shewalter (Dor) won by pin over Luke Sanchez (LDHS) 0:00.                  0            6.00

Dual Meet Score                                                                                                                9.0         68.0

  —————————————————————————————————

Laurens VS. Byrnes 12-3-2013: Won by Byrnes 42-33 

             Match Summary                                                                                                  JFB       LDHS

106       Landon Anderson (JFB) won by forfeit over Unknown  .                                       6.00       0

113       Savian Fonville (JFB) won by forfeit over Unknown  .                                           6.00       0

120       Alex Spencer (JFB) won by pin over Austin Wayman (LDHS) 0:00.                    6.00       0

126       Addison Christopher (JFB) won by pin over Jared Cooley (LDHS) 0:00.              6.00       0

132       Elijiah Johnson (JFB) won by decision over Josh Hiott (LDHS) 8-6.                     3.00       0

138       Ridge DeVuono (LDHS) won by pin over Thomas Valdez (JFB).                       0            6.00

145       Tevin Jenkins (LDHS) won by decision over Moses Galvez (JFB) 9-3.              0            3.00

152       Charlie Conner (JFB) won by pin over Juan Barcenas (LDHS) 0:00.                   6.00       0

160       Diontre Hill (JFB) won by pin over Jesus Barcenas (LDHS) 0:00.                        6.00       0

170       Caine Trevino (LDHS) won by pin over Nasser Mohammad (JFB).                   0            6.00

182       Ryan Hughes (LDHS) won by pin over Alan Vaugh (JFB) 0:00.                          0            6.00

195       Austin Crocker (LDHS) won by forfeit over Unknown  .                                     0            6.00

220       Pablo Gonzalez (JFB) won by decision over Lamonte Hill (LDHS) 7-1.                3.00       0

285       Stephens Johnson (LDHS) won by pin over Alan Vaugh (JFB)                         0            6.00

Dual Meet Score                                                                                                              42.0       33.